Daj się porwać Doktorowi Who

Daj się porwać Doktorowi, czyli dlaczego warto zacząć oglądać Doctor Who

  Długie jesienne wieczory sprzyjają kocykowo-herbacianej aktywności i spędzaniu czasu przy dobrej książce, bądź na oglądaniu kolejnych odci


 

Długie jesienne wieczory sprzyjają kocykowo-herbacianej aktywności i spędzaniu czasu przy dobrej książce, bądź na oglądaniu kolejnych odcinków ulubionego serialu. I właśnie na tym ostatnim aspekcie skupię swoje rozważania. To, że seriale zdobywają mniejszą lub większą popularność, wiadomo nie od dziś. Co jednak sprawia, że chętniej wracam do jednych seriali, kilkukrotnie oglądam wybrane epizody i szukam kolejnych produkcji, w których grają aktorzy z ich obsady? Postanowiłam znaleźć odpowiedzi na te pytania, a ich efektem jest ten subiektywny przegląd najlepszych odcinków „Doctora Who”.

 Doctor Who”, moja miłość od pierwszego obejrzenia. Z tą ikoną brytyjskiej popkultury spotkałam się kilka lat temu i na szczęście miałam dość wolnego czasu, by nadrobić tzw. New Who. Jednak wszystko po kolei. Niektórych może przestraszyć fakt, że serial gości na antenie BBC niemal nieprzerwanie (z wyłączeniem okresu 1990-2004) od 1963 roku. Twórcami „Doctor Who” są Sydney Newman, C. E. Webber, Donald Wilson oraz Verity Lambert. Dla osób, które chcą poznać początki serialu, polecam niesamowity fabularyzowany dokument „An Adventure In Space And Time” (2013), który powstał w ramach obchodów 50 rocznicy show. Film wprowadzi Was w świat telewizji brytyjskiej lat pięćdziesiątych i przedstawi sylwetki jego twórców oraz pierwszego Doktora, którego wówczas grał William Hartnell. Obecnie showrunnerem „Doctor Who” jest Steven Moffat („Sherlock”, „Przygody Tintina”).

 Jak podejść do tak długiego serialu? Przede wszystkim na spokojnie. Cały serial został podzielony na tzw. Classic Who, który obejmuje sezony 1-26 nakręcone w latach 1963-1989 oraz na New Who, czyli pełne 9 sezonów z lat 2005-2015. Obecnie zamówiony został 10 sezon, który zobaczymy w przyszłym roku. Przyznaję, że nie miałam jeszcze przyjemności zapoznać się z klasyczną serią „Doctor Who”, ale znajduje się ona w moich planach.

 Głównym bohaterem serialu jest tytułowy Doktor pochodzący z planety Gallifrey, z rasy Władców Czasu, pewnego rodzaju „strażników” historii Wszechświata. Przemierza czas i przestrzeń na pokładzie swojego statku TARDIS (Time And Relative Dimensions In Space), która (bo TARDIS to Ona) jest większa w środku niż na zewnątrz i zakamuflowana w postaci niebieskiej, policyjnej budki telefonicznej. Doktor jest buntownikiem, który skradł statek i uciekł z rodzinnej planety, rezygnując z polityki Władców Czasu, zakazującej jakiejkolwiek ingerencji w historię. W trakcie swych podróży walczy ze złem, pomaga potrzebującym, nawiązuje przyjaźnie i zabiera ze sobą (czasami celowo, a często przypadkowo) ludzkich Towarzyszy. Pomagają mu oni wypełniać misję bohaterskiego strażnika Ziemi, którą Doktor uznał niemal za swój nowy dom. Niekiedy też ustawiają do pionu niepokornego, szalejącego z Sonicznym Śrubokrętem (wielofunkcyjnym narzędziem ratowniczym), Władcę Czasu.

 Doktor grany był do tej pory przez trzynastu aktorów: Williama Hartnella, Patricka Troughtona, Jona Pertwee’go, Toma Bakera, Petera Davisona, Colina Bakera, Sylvestra McCoya, Paula McGanna, Christophera Ecclestona, Davida Tennanta, Matta Smitha, Johna Hurta (którego inkarnacja jest dość problematyczna, jednak nie będę Wam spolerować dokładnymi informacjami). Obecnie Doktor jest grany przez Petera Capaldi’ego.

 Jak każda istota we Wszechświecie, Doktor ma swoich wrogów. Z racji pozaziemskiego pochodzenia, wśród jego przeciwników znajdziemy m.in. Daleków (kosmicznych „nazistów”, dążących do zniszczenia wszelkiej odmienności, którą spotkają na swojej drodze), Cybermenów (rasa cyborgów), Sontaran (kosmicznych wojowników, miłujących wojnę ponad wszystko), Lodowych Wojowników (rodowitych Marsjan), Płaczące Anioły (istoty przypominające kamienne statuy), czy w końcu innego Władcę Czasu – Mistrza. Różnorodność ras i czarnych charakterów, przedstawionych w serialu jest bez wątpienia wyjątkowa, nawet w tak bogatym gatunku jakim jest science-fiction.

 Od czego zacząć przygodę z Doktorem? Osobom, które nie miały jeszcze styczności z serialem i wahają się, czy jest to produkcja dla nich, polecam obejrzeć jeden z tzw. odcinków specjalnych z New Who (odcinki powstałe w 2005 roku i później). To w duzej mierze kompletne, zamknięte historie, które emitowane są przez BBC z okazji świąt Bożego Narodzenia:

 – „Uciekająca panna młoda”  („The Runaway Bride”) – odcinek specjalny trzeciej serii, z Dziesiątym Doktorem, granym przez Davida Tennanta i Donną Noble (Catherine Tate). Propozycja dla wielbicieli komedii romantycznej połączonej z kryminałem (osoby z arachnofobią powinny jednak uważać).

 

 – „Rejs potępieńców” („Voyage of the Damned”) – odcinek specjalny czwartej serii, ponownie z Doktorem w kreacji Tennanta, któremu partneruje Kylie Minogue w roli Astrid Peth. Akcja rozgrywa się na kosmicznym Titanicu – co może pójść nie tak?

 – „Wody Marsa” („The Waters of Mars”) – odcinek specjalny czwartej serii, w którym Doktor trafia na pierwszą bazę ludzi na Marsie. Odkryjecie wówczas powody, dla których fani serialu nie przyjmują optymistycznie wieści NASA o odkryciu wody na czerwonej planecie.

 – „Opowieść wigilijna” („A Christmas Carol”) – odcinek świąteczny szóstego sezonu, doktorowa wariacja odnosząca się do opowiadania Karola Dickensa pod tym samym tytułem. Doktor, grany przez Matta Smitha, trafia do XLIII wieku i aby uratować życie pasażerów statku kosmicznego musi ocieplić skostniałe serce Kazrana Sardicka (Michael Gambon). Dodatkowo, na uwagę zasługuje gościnny występ Katherine Jenkins, walijskiej wokalistki. Jej wykonanie utworu „Abigail’s Song” („Silence is all you Know”) skruszy nawet najzimniejsze serca.

 Jeśli zaś chcecie dowiedzieć się więcej na temat adwersarzy Doktora, polecam Wam zerknąć na poniższe wybrane odcinki serialu im poświęcone. Zacznijmy od „zabójczych pieprzniczek”, czyli Daleków. Co sprawiło, że kolejne pokolenia Brytyjczyków boją się ich i jednocześnie kochają? Zapoznajcie się z epizodami „Dalek” (s01e06, Doktor grany przez Christophera Ecclestona), „Daleks in Manhattan”/„Evolution of the Daleks” (odcinki 4 i 5 sezonu trzeciego z Davidem Tennantem w roli Doktora) oraz „Victory of the Daleks” (s05e03) i „Asylum of the Daleks” (s07e01), gdzie Doktor grany jest przez Matta Smitha. Również obecny, Dwunasty Doktor, Peter Calpadi spotkał swoich odwiecznych wrogów, w odcinku „Into the Dalek” (s08e02).

Cybermenów natomiast poznacie w „Rise of the Cybermen”/„The Age of Steel” (s02e05 i s02e06), a także w odcinku „Nightmare in Silver” (s07e12), nad którym pracował Neil Gaiman. Z kolei Płaczące Anioły* nastraszą Was w „Blink” (s03e10), a także w „The Time of Angels” i „Flesh and Stone” (odcinki 4 i 5 sezonu piątego).

Doktor spotykał na swojej drodze również osobistości ze świata literatury i sztuki. w „The Unquiet Dead” (s01e03) łączy on siły z Charlesem Dickensem, gdy martwi wstają z grobów. W „The Shakespeare Code” (s03e02) Doktor udaje się do Globe Theatre w roku 1599 i trafia na sztukę „Stracone zachody miłości” oraz poznaje jej twórcę, Williama Shakespeare’a. Wielkie niebezpieczeństwo zagroziło również Agacie Christie, którą Doktor spotkał w „The Unicorn and the Wasp” (s04e07). Natomiast odcinek „Vincent and the Doctor” (s05e10) sprawi, że łzy napłyną Wam do oczu za każdym razem, gdy zobaczycie „Słoneczniki” van Gogha.

 W serialu znajdzie się także coś dla wielbicieli wilkołaków („Tooth and Claw” s02e02) i wampirów („The Vampires of Venice:”, s05e06), a także westernu („A Town Called Mercy”, s07e03), piratów („The Curse of the Black Spot” s06e03) i tematyki wojennej, gdy Doktor trafia do Londynu w 1941 roku, gdzie musi stawić czoła tajemniczej epidemii i zagadkowemu chłopcu w masce przeciwgazowej („The Empty Child”/„The Doctor Dances”, s01e9 i s01e10). Posiadanie wehikułu czasu daje niemal nieograniczone możliwości Doktorowi i jego Towarzyszom: w mgnieniu oka mogą znaleźć się w starożytnych Pompejach w przeddzień wybuchu wulkanu  („The Fires of Pompeii”, s04e02), by następnie spotkać królową Nefertiti polującą na dinozaury na statku kosmicznym – „Dinosaurs on a Spaceship” (s07e02).

 Bogata tematyka przygód Doktora sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno wielbiciele sci-fi i fantasy, ale również fani horroru, kryminału czy thrillera nie będą się nudzić. Niektóre historie zamykają się w jednym odcinku, ale twórcy serialu bardzo często prowadzą wielowątkową intrygę, snutą w czasie i przestrzeni kolejnych epizodów czy sezonów.

 Zawrzeć ponad 50 lat historii Doktora w jednym podejściu jest niemal niemożliwe. Mam jednak nadzieję, że zachęciłam Was do zapoznania się z tym ikonicznym serialem. Jedno jest pewne: nie zaznacie przy nim nudy i nie uświadczycie monotonii. A już w te święta Doktor, w 60-minutowym odcinku specjalnym zatytułowanym „The Return of Doctor Mysterio”, po raz pierwszy spotka superbohatera na miarę Supermena. (O którym to możecie przeczytać o tutaj 🙂 )

 

*Osoby, które planują oglądać serial chronologicznie, przestrzegam przed odcinkiem „The Angels Take Manhattan” (s07e05), w którym również występują Płaczące Anioły.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0
KOMENTARZE 0