Magia Parzy, Ilona Andrews

W ostatnim czasie do moich rąk trafił drugi tom cyklu o Kate Daniels ,,Magia Parzy” fantastycznego autorskiego duetu Ilona Andrews. Muszę przyznać, że nie mogłam się doczekać drugiej części. Pierwszy tom pod tytułem ,,Magia Kąsa” był rewelacyjny, czuć było w nim powiew świeżości, a dialogi przywoływały uśmiech na twarzy czytelników. Czy apetyt na przygody w świecie rządzącym wspólnie przez magię i technikę, zaspokoił drugi tom? Czy okazał się równie humorystyczny i pełen akcji, jak jego poprzednik? Sprawdziłam na swojej skórze… i się nie sparzyłam 😉

 

 

Do akcji wracamy około cztery miesiące po ostatniej walce ze strzygoniem o imieniu Bono. Dla Kate to czas żałoby po stracie swojego opiekuna Gregu. Obecnie pracuje w Atlancie, jako bliski współpracownik Zakonu, zajmując to samo biuro, niegdyś należące do jej opiekuna, odczuwając przez to prawie namacalną jego obecność. Czas smutku i refleksji przerywają otrzymane kolejne zlecenia. W tym jedno niespodziewane, otrzymane wprost od obecnej dziewczyny swojego byłego ,,prawie” chłopaka. Czy może być bardziej niezręczna sytuacja? Nie dla Kate, która za moment otrzymuje bezpośrednie zlecenie również od Gormady – zgromadzenia zmiennokształtnych ludzi. Kate ma pomóc w schwytaniu nieznanego złodzieja, który ukradł bezcenne mapy Atlanty City należących do Gromady.

 

Znikome tropy śledztwa prowadzą do najgorszej części miasta – Plastra Miodu. Niegdyś reprezentatywne osiedle, piękne przedmieścia, obecnie zasiedlone przez najgorszy sort ludzi, którzy nie mają nic do stracenia, oprócz życia. Zagrożenie czai się wokół tego miejsca i nikogo nie dziwi fakt, że wchodząc do Plastra Miodu, można już nigdy z niego nie wyjść. Natomiast Kate Daniels, nie tylko musi zmierzyć się z dziką magią władającą Plastrem Miodu, ale również odzyskać mapy Gromady. Z każdą chwilą fabułą komplikuje się coraz mocniej.

 

Otóż na miejscu okazuje się, że zniknął CAŁY SABAT CZAROWNIC, który dosłownie wyparowały razem z ogromnych rozmiarów kotłem. Dodatkowo bohaterka spotyka znajomego nastoletniego szamana – Czerwonego. Spłacając dług zaciągnięty u niego obiecuje zaopiekować się dziewczyną o imieniu Julie. Wiąże się to równocześnie z odnalezieniem matki Julie, która należała do sabatu. Jedynym łącznikiem wszystkich wydarzeń staje się tajemniczy mężczyzna, który niezwykle celnie strzela z kuszy, dodatkowo dosłownie rozpływając się we mgle. Czy zagadka może być jeszcze trudniejsza i bardziej zagmatwana? Oczywiście, że tak!

Świat również zaczyna stawać na głowie, coraz częstsze uderzenia fali magii zniekształcają rzeczywistość, a na ulicach pojawiają się niespotykane dotąd stworzenia. Ich pojawienie się zwiastuje przyjście kolejnych o wiele groźniejszych kreatur.

Kolejny tom przygód Kate Daniels nie tylko wprowadza nas w świat zagadek, ale również pokazuje pewną historię. Nasza bohaterka nie jest zwykłą dziewczyną, która zajmuje się ,,rozwiązywaniem problemów”. W tej książce możemy dowiedzieć się zdecydowanie więcej o jej wcześniejszych losach, również o powodzie obecnego życia w ukryciu a także poznamy podstawowe informacje o rodzicach Kate. Tych faktów z życia Kate bardzo brakowało mi w pierwszej części cyklu, na szczęście zostały one uzupełnione w drugim tomie, w sposób przejrzysty i przystępny.

Tutaj poznamy także drugie oblicze naszej bohaterki. Okaże się że jest nie tylko humorystyczną i zawadiacką dziewczyną o niezwykle ciętym języku, ale również opiekunką, która jest wstanie poświęcić swoje dobro dla innych bliskich jej osób. Dowiemy się także, że pod pozorem wyluzowanej i obojętnej osoby, kryje się dobra i wrażliwa dusza, która nie umie przejść obojętnie obok krzywdy innych. Poznanie drugiej twarzy Kate zwiększa jedynie sympatię jaką darzą ją czytelnicy i stawia ją zdecydowanie w czołówce ulubionych postaci książek fantasy.

Magia Parzy” utrzymuje klimat i poziom reprezentowany w pierwszej części. Uśmiech na mojej twarzy nie schodził od blisko połowy książki. Chociaż początek rozgrywa się niezwykle szybko, to dopiero pojawienie się Currana powoduje, masę zabawnych gagów pomiędzy Władcą Bestii, a główną bohaterką.

Cytat [SPOILER]
,,Spojrzałam w dół. Miałam na sobie krótki top – nie mój – i moje niebieskie majtki z wąskim paskiem koronki na górze i malutką białą kokardką. Boże, dlaczego nie sprawdziłam, w co jestem ubrana, zanim ściągnęłam z siebie koc?

-A co jest złego w kokardce?

-Nic- odpowiedział, szczerząc zęby w uśmiechu. – Po prostu oczekiwałem, że nosisz w tym miejscu drut kolczasty albo jakiś stalowy łańcuch.” (s. 171-172,,Magia Parzy” Ilona Andrews).
(Większy Fragment TUTAJ)

Duet małżeński Ilona Andrews, po raz drugi pokazał, że ma pomysł na niebanalna przygodę w towarzystwie naszej bohaterki i jej przyjaciół. Czekam z niecierpliwością i jeszcze większym apetytem na kolejną część, która jak wieść głosi ukarze się 2 lutego 2018 r.

 

Tytuł: Magia Parzy (Oryg. Magic Burns)

Autor: Ilona Andrews

Tłumaczenie: Dominika Schimscheiner

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Rok Wydania: 2018

Liczba stron: 456

Okładka: Miękka okładka

Seria: Kate Daniels 2

COMMENTS