Dzieci Czasu, Adrian Tchaikovsky

Adrian Tchaikovsky (właść. Adrian Czajkowski) urodził się w 1972 roku. Studiował zoologię i psychologię na University of Reading, następnie zdobył kwalifikacje prawnicze i obecnie wykonuje zawód radcy prawnego. Czajkowski jest również poczytnym pisarzem powieści Science fiction i fantasy, który najbardziej zasłynął jako autor serii książek Cienie Pojętnych wydanych w 2008 roku.

Dzieci Czasu przedstawiają z pozoru błahą historię rozgrywającą się na przestrzeni kilkunastu tysięcy lat. Ziemska cywilizacja osiągnęła szczyty rozwoju w dziedzinie kosmonautyki, inżynierii genetycznej oraz (jak żeby inaczej) w technologiach militarnych. Te ostatnie, na skutek konfliktów wewnętrznych, stają się zgubą dla naszej planety, zatruwając ją i czyniąc niezdatną do życia dla przyszłych pokoleń. Właściwa akcja książki dzieje się tysiące lat po tych wydarzeniach, pokazując czytelnikowi los cywilizacji ludzkiej zmuszonej do ucieczki przed skażeniem. Korzystając z technologii pozostawionej przez przodków, budują ogromne statki-arki i rozpoczynają tym samym exodus mający na celu znalezienie planety nadającej się do osiedlenia, która zostanie nowym domem dla uciekinierów.

Z drugiej strony mamy przedstawioną planetę, która ma stać się domem dla podróżników. Ma warunki zbliżone do ziemskich na skutek terraformowania jej tysiące lat wcześniej przez starą cywilizację. Jednak kosmiczny exodus jest trudniejszy niż się spodziewano. Nowa Ziemia okazuje się zaawansowanym eksperymentem starożytnych ludzi, zafascynowanych genetyką i mających ambicję stworzenia inteligentnego, będącego w stanie uczyć się i ewoluować gatunku. Ocalali Ziemianie mają do pokonania nie tylko rozwiniętych obcych, ale również ich strażniczkę stacjonującą na orbicie planety. Koloniści stają przed wyborem: albo podejmą dalszą tułaczkę mogącą trwać w nieskończoność albo zawalczą o swoją ziemię obiecaną. Dwie różniące się cywilizacje zmuszone są ostatecznie do walki o przetrwanie, a wynik tego starcia zadecyduje o dalszej przyszłości obu gatunków. Czy jednak największym zagrożeniem dla przetrwania ludzkości okażą się obcy, mieszkańcy zielonej planety?

Dzieci Czasu to książka o dość popularnym scenariuszu poruszającym tematykę kosmicznych kolonistów, walk z obcymi czy eksperymentów wymykających się z pod kontroli swoich mistrzów. Zawarto tu wiele pomysłów charakterystycznych dla literatury science fiction. Pozory jednak mylą i autor z wydawałoby się prostej historii tworzy epopeję kosmiczną, zaskakującą nowatorskimi pomysłami. Ciekawe jest poprowadzenie czytelnika przez ewolucję gatunku na przestrzeni tysięcy lat i pokazanie cywilizacji zdobywającej wiedzę, która potrafi ją wykorzystać do modelowania otoczenia i podporządkowania sobie innych ras.

Fabuła książki nie przytłacza zbyt wielką ilością zbędnych opisów, metodycznie rozwija główne wątki i nie zostawia niedopowiedzeń siejących zamęt u czytelnika. Spójnie opowiedziana historia może nie dzieje się zbyt dynamicznie, jednak nie sprawia to, że powieść ciągnie się w nieskończoność. Język opisujący wydarzenia jest prosty i przejrzysty, dzięki czemu lektura mija w jednostajnym ale przyjemnym dla czytelnika tempie.           

Największą wadą książki są niestety jej ludzcy bohaterowie. Są zwyczajnie mdli, bezosobowi i zbytnio przewidywalni w swoich zachowaniach. W końcu można by się spodziewać czegoś więcej po ludziach znających genezę degradacji ich gatunku. Na szczęście  jednak jest to zrekompensowane osobowością rywali naszych kosmicznych kolonistów, patrzących na świat z zupełnie innej perspektywy na tematy poszerzania wiedzy i zachowania jej dla następnych pokoleń. Ta ciekawa konfrontacja obu wzorów postępowania daje do zrozumienia, jak bardzo rasa ludzka jest uboga w wartości moralne, powodując utrudnienia w dążeniu do stworzenia społeczeństwa technokratycznego.

Podsumowując, Tchaikovsky daje czytelnikowi pomysłową historię opowiadaną z kilku różnych perspektyw oraz możliwość porównania dwóch zgoła odmiennych kultur i ich podejścia do rozwiązywania konfliktów, organizacji społecznej czy władzy i walki o jej zdobycie. Autor pokazuje, że nawet z dość wytartego już schematu fabularnego jakim są podboje innych planet da się wykrzesać trzymającą w napięciu i refleksyjną opowieść. Pisarz porusza tu wiele ciekawych i dających do myślenia tematów, skłaniających do zastanowienia nad naturą ludzką i jej miejscu we wszechświecie. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę  nasze czasy i możliwości wybuchu konfliktu mającego podobny scenariusz do tego opisanego w książce. Tym samym książka zapewnia po prostu mile spędzony czas, okraszony solidną dawką refleksji na kondycją społeczeństwa.

 

Polub nas na Facebooku

Tytuł: Dzieci Czasu

Autor: Adrian Tchaikovsky

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 568

COMMENTS